PROGRAM

Nowy termin: 26 – 27 października 2021, WARSZAWA

I DZIEŃ

Od zera do pioniera.

Lech Mytnik

Dyrektor R&D HIAB Cargotec

Podążanie za liderami rynku jest bezpieczne. Natomiast stawanie się liderem niesie trudności, jednak spektakularnych wyników nie osiągnie się bez podjęcia ryzyka. Z prezentacji dowiemy się, jaką drogę musiał przebyć zespół R&D, wprowadzając do sprzedaży system HiVision (pierwszy na świecie system sterowania żurawiem przeładunkowym opartym na Virtual Reality). Hiab jest koncernem międzynarodowym, ale historia, którą zaprezentuję jest od samego już pomysłu osadzona w Polsce.

Lech Mytnik

Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Firmie Hiab. Członek zespołu zarządzającego fabryką w Stargardzie oraz grupy kierującej linią biznesową Żurawi Leśnych i Recyklingowych. Na co dzień przewodzi zespołowi konstruktorów i techników opracowujących nowe rozwiązania dla żurawi przeładunkowych. Doświadczenie inżynierskie zdobywał pracując głównie w firmach skandynawskich, takich jak Sonion oraz Volvo Bus. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Studia ukończył w roku 2006 jako najlepszy dyplomant wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Rozwój i wytwarzanie produktów w dobie Industry 4.0

Michał Żuchowski

Project Portfolio Manager |

Prezentacja będzie osadzona w kontekście rozwoju mebli oraz ich produkcji w czasach wszechobecnych transformacji cyfrowych. Odpowie na następujące pytania: Jak pracować bezpośrednio z klientem końcowym? Jak zbierać opinie i wymagania, co do zapotrzebowania na konkretne produkty, jednocześnie przekładając to na ich produkcję? Co sprawia, że największy producent mebli na świecie musi się szybko zmieniać? Co jest potrzebne, by poradzić sobie z elastyczną produkcją oraz skojarzyć klientów z procesem projektowania funkcjonalności mebli? Jakie kompetencje kadrowe są niezbędne, by być ciągle w „grze” i konkurować na globalnym rynku?

Michał Żuchowski

Project Portfolio Manager w centrum rozwoju IKEA Industry, należącej do grupy Inter IKEA. Na co dzień kieruje interdyscyplinarnym zespołem inżynierów i kierowników projektu w kontekście mebli fornirowanych. Od ponad 13 lat związany z obszarem zarządzania zespołem, projektami, produkcją i usługami shared-services, m. in. w Bridgestone, Hewlett-Packard. Wykładowca studiów podyplomowych i studiów MBA, absolwent Uniwersytetu Uppsala w Szwecji. Posiada certyfikaty PMI PMP®, PSM I, AgilePM® Foundation, APMG Facilitation™ Foundation.

„Big data – zrób to sam” – czyli jak efektywnie korzystać z bezpłatnych zasobów wiedzy?

Jerzy Obojski

Senior Principal Quality Assurance R&D, Hitachi

Big Data obecnie budzi zainteresowanie nie tylko analityków, ale również ludzi związanych z produkcją czy R&D. Jest to możliwe, gdyż, jako narzędzie pracy, stanowi źródło wielu przydatnych danych i nieoczywistych inspiracji. Dostęp do takiego zasobu wiadomości był do niedawna tożsamy z poniesieniem olbrzymich kosztów. Na szczęście pojawiają się już bezpłatne, alternatywne, choć mało znane, zbiory specjalistycznej wiedzy. Podczas wystąpienia Jerzy Obojski opowie o swoich doświadczeniach z użyciem darmowych baz danych oraz o praktycznym zastosowaniu tej wiedzy w projektach innowacyjnych.

Tematyka jego wystąpienia, z pewnością zaciekawi wszystkich zainteresowanych:

 • inspiracjami do nowych produktów,
 • optymalizacją, cięciem kosztów, uproszczeniami,
 • trendami i analogiami w biznesie,
 • szeroko rozumianą wiedzą i odkryciami,
 • materiałami i ich właściwościami,
 • opatentowanymi rozwiązaniami.

Jerzy Obojski

Inżynier mechanik, autor licznych patentów, współautor książki „Współczesna Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań”, posiadacz certyfikatu Level 3 MATRIZ. Trener i konsultant w GRUPIE ODITK. Znawca tematyki Design to Value (DtV) oraz Design to Cost (DtC), propagator metodologii TRIZ, nie tylko w Polsce. Od 2007 roku związany z tą częścią koncernu ABB, która została przejęta przez Hitachi. Wspiera tam praktyczną implementację TRIZ, DtV i DtC w działach R&D w różnych krajach. Jego kariera jest związana z rozwojem nowych produktów i usprawnieniami już istniejących. Obecnie skupia się na konsultingu i szkoleniach w ramach szeroko rozumianej wartości dodanej oraz bierze czynny udział w kreśleniu strategii biznesowych dla nowych produktów.

„Wnioski z pierwszego wdrożenia DFA oraz DFM w sporej organizacji globalnej – ABB”

Wiktor Nichthauser

Division CI Manager, IEC Low Voltage Motors, ABB

Niby wszyscy widzą potrzebę usprawniania projektowania, a tak rzadko stosują metody DFA i DFM (czyli projektowanie pod montaż i wytwarzanie). Dlaczego tak jest?

Posłuchajmy historii o zespole inżynierów robiącego projekt dla Belgii, realizowanego przez zespół z Indii na podstawie szkolenia ekspertów z Polski. Zobaczmy wyzwania organizacyjne związane z pierwszym wdrożeniem DFA i DFM w tej części korporacji ABB.

Wiktor Nichthauser

Ponad 15 lat doświadczenia w obszarze jakości w przemysłach: motoryzacji, wydobycia ropy naftowej i gazu. W ramach ABB najpierw 3 lata w robotyce, a od maja 2021 w systemach napędowych (silniki elektryczne niskiego napięcia).
Absolwent Politechniki Gdańskiej: Elektronika i Telekomunikacja oraz Zarządzanie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Psychologii Biznesu, a także absolwent Akademii Inżyniera Innowacji i Optymalizacji organizowanej przez GRUPĘ ODITK.

Lab-as-a-Service

Wojciech Klimek

Senior Director R&D, ADVA Optical Networking

Daniel Bąk

Director of Network Engineering, ADVA Optical Networking

W naszej firmie wdrożyliśmy narzędzie ułatwiające dostęp do zasobów laboratorium. Problem dotyczył dynamicznego zarządzania zasobami tego laboratorium tak, aby zwiększyć przy tym krańcową użyteczność, minimalizując awarie i pomyłki oraz przyspieszając pracę zespołów R&D. Pomysł na narzędzie został zaczerpnięty ze świata komputerów, gdzie od wielu lat funkcjonuje koncepcja maszyn wirtualnych (IBM 1972, szeroko dostępne od 2005). W wyniku tego powstało urządzenie optoelektroniczne i oprogramowanie, jednak clou całego rozwiązania polegało na zmianie sposobu myślenia i podejścia do codziennej pracy zespołów inżynierskich. Walka jest nadal w toku, ale osiągnęliśmy już pierwsze sukcesy. W prezentacji opowiemy o narzędziu, pracy nad nim, jego ograniczeniach oraz o tym, do czego się nam przydało i jak odległe jest od pierwotnego celu. Usłyszymy też o pryncypiach telekomunikacji światłowodowej i doświadczeniach w pracy w metodykach zwinnych.

Wojciech Klimek

Wojciech Klimek: Pracuje w firmie ADVA Optical Networking od 2006 roku. Początkowo jako inżynier, później kierownik i obecnie dyrektor w dziale R&D. Poszukuje innowacji w różnych obszarach działalności firmy, od zarządzania po nowinki w świecie IT, starając się przenieść je na grunt swojej organizacji. Absolwent Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej oraz ExMBA Akademii Leona Koźmińskiego.

Daniel Bąk

Inżynier i szef zespołu Network Engineering w dziale badań i rozwoju ADVA Optical Network Engineering. Posiada 14 lat doświadczenia w branży telekomunikacyjnej. Od zawsze porusza się w świecie testów, szczególnie w obszarze sprzętu dla transmisji światłowodowej ze zwielokrotnieniem. Jest biegły w budowaniu zespołów badawczych, projektowaniu sieci testowych, kreowaniu i wdrażaniu strategii oraz procesów testowych, a także angażowania automatyzacji i mechanizacji działań w trakcie badań laboratoryjnych. Uczestniczył w projektowaniu, budowie oraz uruchomieniu kilku laboratoriów badawczych w ramach grupy ADVA Optical, w tym jednego z największych w Europie, mieszczącego do 350 szaf telekomunikacyjnych. Obecnie zajmuje się badaniami nad integracją technologii ADVA’y ze sprzętem oraz oprogramowaniem partnerów oraz klientów z całego świata. Prywatnie interesuje się modelarstwem lotniczym oraz przerzucaniem metalu.

Outsourcing innowacji – okiem zleceniobiorcy

Konrad Klepacki

lider start-upu Searis.pl

Czy warto złamać paradygmat i posłużyć się outsourcingiem innowacyjności? Można spróbować i doraźnie rozwiązać w ten sposób konkretny problem ale z powodzeniem stosuje się też outsourcing w horyzoncie długofalowym. Wystąpienie poprowadzi specjalista open innovation od strony dostawcy rozwiązań. W prezentacji zobaczymy przykłady udanych i nieudanych outsourcingów innowacji. Poznamy też odpowiedź na pytanie – jakie formy outsourcingu innowacji są efektywnie merytorycznie i kosztowo w różnych etapach rozwoju?

Konrad Klepacki

Wynalazca, kierownik projektów, przedsiębiorca. Pomiędzy typowymi działaniami R&D doradza i szkoli w GRUPIE ODITK. Posiada ponad 10 lat doświadczenia korporacyjnego jako kierownik projektów związanych z branżą automotive oraz tworzeniem zaawansowanych systemów IT i ICT. Jednak miłością Konrada są innowacje: był między innymi współzałożycielem start-upu Barobot, gdzie stworzył i skomercjalizował robotyczną maszynę barmańską. Jest niezwykłą na skalę Polski osobą, jeśli chodzi o zwycięstwa w konkursach innowacyjnych, począwszy od praktycznych produktów dla Decathlonu, po system sterowania satelitami dla amerykańskiego Air Force Space Command.
Aktualnie zajmuje się w start-upie searis.pl rozwojem bezzałogowej łodzi autonomicznej przeznaczonej do realizacji naukowych celów hydrograficznych. Jako ekspert TRIZ i entuzjasta nauki, łączy ciekawość badacza z pragmatyzmem koniecznym w sektorze prywatnym.

Jak rozmawiać z inżynierami, by skutecznie motywować ich do rozwoju?

Katarzyna Gujska

trener, GRUPA ODITK

Opis wkrótce

Katarzyna Gujska

Skutecznie  wdrażała systemowe projekty rozwoju kompetencji dla wszystkich poziomów struktury klientów korporacyjnych. Odpowiadała za planowanie i wdrożenie procesów rozwojowych organizacji (standardy pracy, planowanie strategii, planowanie działań operacyjnych, wprowadzanie zmian, produktów, etc). Ceniona za szybkie rozumienie systemowych złożoności. Mimo iż nie jest inżynierem, doskonale rozumie potrzebę rozwoju tej grupy i w pracy z nimi osiąga znaczące rezultaty.

Historia pewnego wynalazku IoT – od pomysłu przez patent do wdrożenia

Jerzy Greblicki

Kierownik działu Radical Automation w firmie AIUT

Prezentacja oparta o doświadczenia z realizacji projektów IoT dla przemysłu na przykładzie niedawno opracowanego innowacyjnego rozwiązania firmy AIUT. Wiadomo, że Polacy mają pomysły, ale czy potrafimy skutecznie realizować projekty dalej przez uzyskanie patentu, organizację produkcji, aż do wdrożenia na rynkach międzynarodowych? Po drodze jest przecież do pokonania wiele konkretnych trudności. Poza pomysłem i wykonaniem prototypu zmierzyć się było trzeba z certyfikacją i zabezpieczeniem własności intelektualnej. Usłyszymy jak udało się rozwiązać związane z tym problemy i jakie efekty uboczne zupełnie zaskoczyły AIUT.

Jerzy Greblicki

Jerzy Greblicki jest kierownikiem działu Radical Automation w firmie AIUT. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie informatyki i automatyki. Od 1996 r. Związany z Wydziałem Elektroniki Politechniki Wrocławskiej gdzie uzyskał stopień doktora. Realizował szereg projektów z zakresu architekty systemów przetwarzania w chmurze.
Przez ostatnie 10 lat pracował nad optymalizacją procesu logistyki dla przemysłu. Obecnie zajmuje się opracowywaniem, wdrażaniem i produkcją autonomicznych pojazdów AGV dla przemysłu motoryzacyjnego. Jest także odpowiedzialny za rozwój i wdrażanie rozwiązań Internetu Rzeczy dla Przemysłu 4.0.

Doskonałość w prostocie – czyli nasze doświadczenia z Design For Assembly (DFA)

Rafał Wiatr

Chief Technology Officer, VTS Group

Zobacz skutki innego spojrzenia na projektowanie.
Od wielu lat poszukiwaliśmy narzędzi do upraszczania projektowanych przez nas konstrukcji. W 2019 zdecydowaliśmy się wdrożyć w moim dziale DFA. Opowiem o kilku rzeczach, które nas zaskoczyły. Z prezentacji dowiesz się co jest istotne, a czego  nie widać w zwykłym ujęciu Pareto. Jak zmieniło się myślenie moich inżynierów i jaką przyjęliśmy kolejność urządzeń do przeprojektowania? Opowiem o tym, jak nabraliśmy pokory względem doskonałości naszej pracy, gdy okazywało się, że nawet przy trzecim podejściu do tej samej konstrukcji można zaoszczędzić przez uproszczenia w montażu. Mimo że byliśmy doświadczonymi konstruktorami, w kilka tygodni przestaliśmy chodzić na skróty w projektowaniu, na korzyść oszczędności w produkcji. Przedstawię praktyczne wnioski w rok po wdrożeniu DFA w dziale konstrukcyjnym VTS Group.

Rafał Wiatr

Od czasu studiów na Politechnice Szczecińskiej zajmuje się wentylacją, klimatyzacją, chłodnictwem – od teorii, przez procesy, do konstrukcji i rozwiązań. Związany 20 lat z VTS Group, polskim producentem central klimatyzacyjnych (HVAC), zajmującym 8 miejsce na świecie. Wcześniej zarządzał tam PMO, R&D, Produkcją, Logistyką, Serwisem, Jakością, Sourcingiem, Procesem NPI.

Drogą Elona Muska: Scrum for Hardware

Michał Hałas

dyrektor merytoryczny, ekspert TRIZ, GRUPA ODITK

Niecałe 10 lat temu praktycznie cała branża tworząca oprogramowanie w Polsce przeszła z tradycyjnego, kaskadowego modelu pracy na zwinne, najczęściej Scrumowe ramy.

Czy sprawdzone w boju przy produkcji software podejście można w ogóle przenieść do tworzenia  namacalnych, fizycznych produktów? Na ile jest to już inny Scrum?

Jeśli tak to dlaczego tak mało o tym się mówi? Jakie są problemy z przejściem na zwinne tworzenie sprzętu. Na co trzeba uważać i dlaczego niektórzy uważają to za rewolucję?

Jakie są zalety i ryzyka, oraz czy ktoś taką rewolucję już u siebie zrobił, oprócz Elona Muska?

Michał Hałas

Ceniony za otwieranie myślenia. Szkolenia, które prowadził, często były przełomowym wydarzeniem w karierach uczestników. Gospodarz Technovation Forum. Trener z ponad 20 letnim doświadczeniem, a także wieloletni członek Rady Nadzorczej GRUPY ODITK. Inżynier zarządzania i projektowania systemów produkcyjnych oraz absolwent Business School w Wolverhampton University. Historię zawodową rozpoczął w Wielkiej Brytanii – w Ricoh i Viscose Closures, w Polsce w AT&T oraz Lucent Technologies. Pierwszy prezes IPMA Polska, popularyzator Zarządzania Projektami, TRIZ, DFA i DFM. Autor licznych artykułów, nie tylko o TRIZ.

Dostosowywanie zespołu do zmieniającej się strategii firmy

Monika Czech

Dyrektor R&D w Eaton Truck Components w Tczewie

Automatyzacja otaczającego nas świata postępuje coraz szybciej i wkracza we wszelkie produkty, których używamy na co dzień.  W konsekwencji powiększa się presja na coraz szybsze modyfikacje i zmiany w wyrobach, tak, aby spełniały nowe oczekiwania rynku i wpisywały się w strategiczne cele firmy. Aby temu sprostać potrzebna jest transformacja kluczowych umiejętności zespołów R&D. Ważnym aspektem jest zarządzanie zmianą w taki sposób, aby wykorzystać dotychczasowe wieloletnie doświadczenia, jednocześnie wzmacniając, rozwijając i uzupełniając kompetencje, które do tej pory nie odgrywały istotnej roli. Jak dostosować zespół do tych zmian i zmotywować inżynierów, aby sprostali rosnącym i zmiennym oczekiwaniom rynku oraz firmy? Jako przykład przedstawię moje doświadczenia z ostatnich lat, w czasie których prowadziłam, z wieloma sukcesami, zespół R&D. Wzmacniałam pozycję produktu na rynku ciężarowych manualnych skrzyń biegów, których wykorzystanie w dzisiejszych czasach systematycznie maleje, wraz z rosnącą dominacją rozwiązań zautomatyzowanych. Dodatkowo presja rynku na elektryfikacje zespołów napędowych, również w ciężarówkach, wymusiła gruntowne przemodelowanie rozwiązań i nowe spojrzenie na strategię produktową w tym segmencie. Podzielę się swoimi doświadczeniami w przestawianiu się na nowe wyzwania i utrzymaniu motywacji  zespołu składającego się z konstruktorów z długoletnim specjalistycznym doświadczeniem, zamkniętych w pewnej rutynie projektowej. Nie lada wyzwaniem okazało się wyjście ze strefy komfortu i potraktowanie zagrożeń jako szans. Nastąpiła również konieczność rewizji posiadanych kompetencji, tak, aby zapewniły realną pomoc w rozwoju produktów, których potrzebuje rynek, jednocześnie wspierając strategię produktową firmy, dostosowaną do obecnych potrzeb.

Monika Czech

Absolwentka wydziału mechanicznego Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowych studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim. Zaczynała swoją karierę zawodową jako konstruktor skrzyń biegów, następnie zajmowała się obszarem technicznego wsparcia klienta, gdzie po analizie aplikacji dostosowywała odpowiednie skrzynie biegów pod parametry samochodu ciężarowego bądź autobusu. Od 15 lat działa w branży motoryzacyjnej zdobywając doświadczenie w wielu ciekawych międzynarodowych projektach. Obecnie, jako dyrektor zarządzająca zespołem  inżynierów, odpowiada za cały region EMEA. Jej zespół wspiera technicznie dział sprzedaży oraz jest częścią globalnej grupy inżynierskiej projektującej najnowsze rozwiązania techniczne  pod pojazdy ciężarowe oraz autobusy na całym świecie.

Plan B. Ochrona danych krytycznych i stacji końcowych

Anna Bławat – Świercz

Territory Sales Manager w Monolit IT

Dane są jak zdrowie z fraszki Kochanowskiego, póki wszystko z IT jest dobrze, to mało kto się bezpieczeństwem danych w R&D i produkcji przejmuje. Kiedy warto podjąć wysiłek zadbania o ochronę naszych danych?

Cyberataki są coraz bardziej wyrafinowane i częste, a nasze zabezpieczenia niekoniecznie same się ulepszają, wszystko jest dobrze do czasu krytycznego momentu gdy tylko się nam wydawało, że mamy dostęp do regularnie robionych backupów.

Wystąpienie oparte o rodzime przykłady pokaże też argumenty na jakie są wrażliwi finansiści podejmujący decyzje o inwestycjach w bezpieczeństwo danych. Przy czym nie tylko ataki hackerskie mogą być problemem, nasza własna infrastruktura i pracownicy potrafią wygenerować wystarczające kłopoty.

Czy taki awaryjny „Plan B” musi być drogi? Jak może wyglądać profilaktyka bezpieczeństwa danych? Jak można podnieść bezpieczeństwo fizyczne dla danych składowanych na stacjach końcowych?

Anna Bławat – Świercz

Absolwentka wydziału psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, manager sprzedaży z 14-letnim doświadczeniem w branży IT, od 10 lat związana z trójmiejskim integratorem rozwiązań informatycznych – firmą Monolit  IT. Uczestniczka wielu konferencji branżowych i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Odpowiedzialna za sprzedaż towarów i usług w ramach projektów związanych z budową infrastruktury informatycznej. Współautorka bloga Monolit IT. Pasjonatka zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Od lat przekonuje Klientów, że działalność cyberprzestępców stanowi w XXI wieku jedno z głównych zagrożeń dla zachowania ciągłości biznesowej przedsiębiorstw.

Transformacja biznesu: od producenta kotłów do producenta autobusów elektrycznych – odwaga czy konieczność?

Michał Maćkowiak

prezes spółki RAFAKO E-BUS

Jak to się stało, że RAFAKO SA. – największa polska spółka w branży budownictwa energetycznego i producent kotłów dla energetyki zawodowej nagle wchodzi w nową branżę? Usłyszymy o transformacji z podmiotu, którego kluczowe kompetencje oraz doświadczenie oparte były na technologiach węglowych, w podmiot innowacyjny, produkujący swoje własne autobusy elektryczne. Przedstawię jak rozwiązywaliśmy problemy stojące na drodze temu wyzwaniu i doświadczenia, które były dla nas zaskoczeniem.

Michał Maćkowiak

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i studiów MBA na Uniwersytecie Aalto (Finlandia). Karierę zawodową rozpoczął w dziale relacji inwestorskich i rynków kapitałowych w spółce z indeksu WIG20 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie odpowiada za zarządzanie działem innowacji w grupie RAFAKO. Lider projektu pierwszego polskiego autobusu elektrycznego z bateriami w podwoziu oraz prezes spółki RAFAKO E-BUS. Ściśle współpracujący na co dzień z InnoEnergy. Ekspert w H2020 w EASME. Wspiera start-upy w Europie w sektorze energii i elektromobilności. Aktywnie uczestniczy w działaniach European Battery Alliance pod skrzydłami Komisji Europejskiej. Ostatnio zaangażowany także w rynek venture capital, szczególnie w kształtowanie rynku VC w Polsce.

Doświadczenia z wdrażania programu niezawodnościowego Design for Reliability (DfR)

Bartłomiej Świątek,

Application Engineer, HBM Prenscia Sp. z o.o.

 

Łukasz Pieniak

Account Manager CEE, HBM Prenscia Sp. z o.o.

Prelegenci pomagali wdrożyć DfR w firmach kilku krajów Europy Centralnej i Wschodniej, dlatego mają unikalne doświadczenia różnych branż i kultur. Okazuje się, że niektóre problemy potrafią się często powtarzać. Opowiedzą też o tym co ich samych zaskoczyło w pracy z najbardziej doświadczonymi szefami utrzymania ruchu i jakości, tymi którzy otworzyli się na niezawodnościowe innowacje.

Bo problemu nie ma, dopóki wszystko dobrze działa i nie ma nagłego zwrotu gwarancyjnego. Czy niższe koszty i niezawodność to sprzeczność nie do pogodzenia? Jak nowoczesne narzędzia pozwalają przewidzieć nieprzewidywalne? Dostawcy programu niezawodnościowego podzielą się najważniejszymi lekcjami z kilkunastu wdrożeń DfR.

Bartłomiej Świątek, Application Engineer, HBM Prenscia Sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Ekspert z sześcioletnim doświadczeniem w analizie niezawodności. Obecnie zajmuje się wspieraniem firm w budowaniu i rozwijaniu programów niezawodnościowych. Prowadzi szkolenia i doradza m.in. w zakresie metodologii Reliability Centered Maintenance, analizy przeżycia, niezawodności systemów czy metody FMEA.

Łukasz Pieniak

Przedsiębiorca, kierownik projektów, od 2013 roku Account Manager CEE w firmie HBM PRENSCIA należącej do grupy Spectris. Na co dzień odpowiedzialny za rozwój firmy w Europie Centralno – Wschodniej. Specjalizuje się w kompleksowym udoskonalaniu procesów niezawodnościowych w przedsiębiorstwach. Posiada doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych w zakresie analizy danych. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Executive MBA Polskiej Akademii Nauk.

Dlaczego rozdzieliliśmy Badania od Rozwoju?

Marcin Powązka

Dyrektor Badań i Rozwoju, Radiotechnika Marketing

Na pewno nasza firma nie jest jedyną, gdzie pośpiech bieżących projektów wpływa na innowacje przez duże „I”. W czasie prezentacji wyjaśnię dlaczego zdecydowaliśmy się stworzyć czaso-przestrzeń dla inżynierów, technologów i laborantów do planowego „bawienia się” projektami, za które klienci nam nie zapłacą. Przedstawię jak to wygląda w praktyce i jaką ma to wartość dla innowacyjnej organizacji. Uczestnicy dowiedzą się, które nieplanowane korzyści okazały się najbardziej wartościowe dla zarządzających.

Marcin Powązka

We Wrocławskiej firmie Radiotechnika Marketing blisko 20 lat. Jest tam głównym konstruktorem i dyrektorem Badań i Rozwoju. Inżynier kochający elektronikę. Karierę zawodową rozpoczął jako konstruktor elektronik o specjalizacji kompatybilność elektromagnetyczna. Od ponad 10 lat kieruje zespołem inżynierów konstruktorów mechaników, elektroników oraz programistów, którzy zajmują się projektowaniem specjalistycznych urządzeń do zastosowań w przemyśle ciężkim i zbrojeniowym m.in. wiązek elektrycznych i światłowodowych, urządzeń zasilających i sterujących. Pomimo rozwoju w kierunku zarządzania w dalszym ciągu ma duszę konstruktora, któremu zagadnienia z dziedziny kompatybilności elektromagnetycznej są bardzo bliskie.

Najfajniejsze Wakacje Ever

Rafał Bielecki

przedsiębiorca, Selma

Jeśli uważasz, że wynalazcy – samoucy skończyli się wraz z Edisonem to  powinieneś poznać Rafała Bieleckiego. Rafał nie jest inżynierem, od dziewiętnastego roku życia prowadzi firmy. Jednak sam wymyślił i zrealizował kilka maszyn i wiele bardzo prostych urządzeń usprawniających pracę swoich ludzi. W czasie prezentacji pokaże konstrukcję, którą zbudował tuż przed wakacjami 2019 razem ze swoimi dziećmi. Dzięki niej spędził najfajniejsze wakacje w życiu. Konstrukcja mimo, że kosztowała tylko pięć tysięcy złotych, wzbudzała niespodziewane zainteresowanie i otwartość ludzi, co ułatwiło nawiązanie fantastycznych znajomości. Poznaj świeżą  historię zamiłowania do techniki jako realnego hobby.

Rafał Bielecki 

Jest przedsiębiorcą, którego uczyła bardziej praktyka niż uczelnia (dopiero teraz studiuje w wieku 36 lat). Jego główna firma, Selma zajmuje się handlem kruszywami i kamieniami ozdobnymi. Ma za sobą, oprócz udanych przedsięwzięć, także poważne porażki, które znacząco wpłynęły na jego życie, oducza się między innymi pracoholizmu i perfekcjonizmu. Uważa, że przedsiębiorczość to wiedza o tym, co i od kogo kupić. Fantastycznie dogaduje się z inżynierami i rzemieślnikami, a jego hobby to ciągłe usprawnianie swojej firmy. Z żoną i trójką dzieci mieszka w Warszawie.

Unikanie problemów z innowacyjnością personelu w świetle praw własności intelektualnej.

Marek Oleksyn

radca prawny, partner, kancelaria ROA Rasiewicz Oleksyn & Associates

Polskie regulacje dotyczące praw własności intelektualnej chroniących wyniki twórczej i innowacyjnej pracy zawierają zasadę „prawo dla twórcy”. Jedynie w ograniczonym zakresie przepisy te umożliwiają nabywanie przez pracodawcę/zamawiającego takich praw IP od twórcy/wynalazcy na podstawie samej ustawy. Warunkiem takiego nabycia przez pracodawcę/zamawiającego jest m.in., aby przedmioty takich praw (np. utwory, wynalazki, czy wzory użytkowe) zostały stworzone lub dokonane przez twórcę w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy lub ew. umowy cywilnoprawnej. Praktyka pokazuje, że zwłaszcza w przypadku złożonych projektów innowacyjnych, w których angażowany jest personel twórczy/innowacyjny składający się z różnych specjalistów – niewłaściwe lub niekompletne uregulowanie kwestii praw IP w umowach z twórcami/wynalazcami – podmiot prowadzący taki projekt (pracodawca/zleceniodawca) może nie nabyć skutecznie całości wszystkich takich praw do końcowego innowacyjnego produktu lub technologii i – w konsekwencji – być pozbawiony możliwości wprowadzenia ich na rynek (polski, regionalny czy globalny), niwecząc trud i nakłady poniesione na projekt. Świadomość powyższych zagadnień i związanego z nimi ew. ryzyka pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w tym zakresie już na początkowym etapie realizacji innowacyjnego projektu. Praktycznemu przybliżeniu tego zagadnienia ma służyć prezentacja. Podczas prezentacji zostanie również omówione przykładowe case study.

Marek Oleksyn

Marek Oleksyn jest radcą prawnym i partnerem w Zespole Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii w międzynarodowej kancelarii CMS. Specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej włączając w to sprawy z zakresu znaków towarowych, patentów i wzorów oraz doradztwo w zakresie przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji, nazw domen internetowych oraz baz danych.

Doświadczenie Marka obejmuje reprezentowanie klientów w postępowaniach sądowych związanych z ochroną własności intelektualnej i przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji, postępowaniach spornych przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz w postępowaniach arbitrażowych. Marek zajmuje się również przygotowywaniem oraz negocjowaniem umów dotyczących nabywania i licencjonowania własności intelektualnej oraz umów dotyczących prac badawczo-rozwojowych. Przygotowuje także projekty umów wdrożeniowych i utrzymaniowych w zakresie nowych technologii. Jego doradztwo obejmuje również zagadnienia związane z tzw. twórczością pracowniczą.

Marek posiada ponad szesnastoletnie doświadczenie w doradztwie z zakresu prawa własności intelektualnej. Jest autorem licznych publikacji poświęconych ochronie własności intelektualnej. Wykłada też na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, w tym na studiach podyplomowych MBA w Energetyce oraz studiach podyplomowych Prawo w biznesie nowych technologii.

Ranking Legal 500 wyróżnił Marka jako „Next Generation Lawyer” w 2018 roku, natomiast ranking WTR1000 w 2019 roku wskazuje Marka jako wiodącego specjalistę w dziedzinie własności intelektualnej (enforcement and litigation) i określa go jako „versatile rising IP star”. Również Chambers Europe wyróżnił Marka w 2019 roku w dziedzinie własności intelektualnej.

PANELE DYSKUSYJNE

 

6. BRAK MIEJSC – Jak weryfikować pomysły do dalszej realizacji?

Pracownicy R&D generują mnóstwo pomysłów, pod warunkiem że nie muszą uczestniczyć w ich realizacji, a tym bardziej być za nie odpowiedzialnym. Jak uczyć młodych inżynierów samodzielności w szukaniu rozwiązań, które można wdrożyć?

2. Identyfikowanie wymagań w R&D

Jak efektywnie identyfikować wymagania odbiorcy prac R&D tak, by uzyskać jego maksymalną satysfakcję, przy minimalnym wydatku pracy zespołu?

3. Usuwanie hamulców innowacyjności

Zadbanie o to, by efekty nieszablonowego myślenia naszych pracowników były widoczne, jest bardzo istotne. Jak udrożnić drogę od pomysłu do przemysłu?

4. Digitalizacja w R&D

Jakie zmiany przyniosła digitalizacja w ciągu bieżącej dekady, a jakie są możliwe do osiągnięcia w kolejnej?

5. Tworzenie kultury wytrwałości w innowacjach

Dobre pomysły często upadają, kiedy przychodzi do ich realizacji. Ponadto często się zdarza, że ktoś nas wyprzedza, co skutkuje frustracją i niezadowoleniem. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jak uczyć ludzi podnoszenia się po porażkach? Dlaczego cenimy osoby z nieskazitelnym życiorysem, zamiast uznać wartość tych, którzy mają za sobą porażki? Jak można to zmienić?

6. BRAK MIEJSC – Wsparcie projektów R&D z wykorzystaniem nowych platform/narzędzi

Co dziś otwiera zupełnie nowe możliwości w budowie procesów i ich egzekwowaniu w sprawdzeniu statusu? W czasie panelu wymienimy się doświadczeniami, jakie oprogramowanie typu workflow stosujemy w pracy przy projektach, a jakich funkcjonalności  nam brakuje. Porozmawiamy o tym, czy takie oprogramowanie może być pomocne, na przykład w zaawansowanej analizie funkcji i konstrukcji.

7. BRAK MIEJSC – Jak poszukiwać pomysłów na nowe produkty/innowacje?

Oprócz późniejszego generowania pomysłów samo uszczegóławianie czym chcemy się zająć bywa sporym wyzwaniem, szczególnie w większych organizacjach. W czasie panelu będziemy rozmawiali o doświadczeniach w strategicznym kierunkowaniu prac R&D.

PANELIŚCI

 • Paweł Wacławczyk – Kierownik Działu Rozwoju; Aluprof S.A.
 • Michał Maćkowiak – Prezes Zarządu; Rafako E-Bus
 • Monika Czech – Dyrektor R&D; Eaton Truck Components
 • Zbigniew Duda – Dyrektor zakładu; Mardom Home
 • Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik; Dyrektor Obszaru Podatków i Finansowania Innowacji, Ayming
 • Marek Jażdżewski, Technical Manager; NFM Group
 • Lech Mytnik – Dyrektor R&D; HIAB Cargotec
 • Rafał Wiatr –  Chief Technology Officer; VTS Group
 • Wojciech Klimek – Senior Director R&D; ADVA Optical Networking
 • Dariusz Łuciów – Redaktor Prowadzący, MM Magazyn Przemysłowy
 • Jakub Sielewiesiuk – Rzecznik Patentowy, kancelaria AOMB
 • Marek Zaleski – Industrialization Director, Członek Zarządu, Sonion Polska
 • Przemysław Kuśmierczyk – Kierownik Zespołu ds. Innowacji, Budimex SA
 • Zbigniew Kurant – Prezes Zarządu, NOYEN
 • Mariusz Krawczyk – R&D Manager, Volvo Buses
 • Krzysztof Marugi – Engineering Manager, Avio Aero
 • Anna Jakimczyk – Dyrektor działu rozwoju łóżek medycznych, arjo
 • Przemysław Ozga – Redaktor Naczelny, Production Manager
 • Piotr Jaskólski – Prezes Zarządu, Nyborg Mawent
 • Damian Bruderek – Dyrektor badań i rozwoju, Apator Powogaz
 • Marek Oleksyn – radca prawny, partner, kancelaria CMS
 • Krzysztof Orlicz – CInO Członek Zarządu, eq system technology
 • Jerzy Obojski – Senior Principal Quality Assurance R&D, Hitachi
 • Andrzej Pruziński – Dyrektor Techniczny, Esselte /ACCO Brands
 • Piotr Grzechowiak – Prezes Zarządu, GRUPA ODITK
 • Tomasz Jurczak – Redaktor, portal sztucznainteligencja.org.pl
 • Arkadiusz Sobkowiak – Dyrektor ds. Badań i Rozwoju, PESA
 • Tomasz Michalik – Dyrektor Techniczny, Standard Motor Products Polska
 • Michał Żuchowski – Project Portfolio Manager, IKEA Group

II DZIEŃ

ZWIEDZANIE DWÓCH MIEJSC

Drugiego dnia naszej konferencji będziemy gościć w IKEA Industry PDC w Zbąszyniu, gdzie będzie część konferencyjno – dyskusyjna.
Następnie zwiedzać będziemy największą fabrykę mebli na świecie
IKEA Industry Poland Sp. z o.o. oddział w Zbąszynku.